Dikkat eksikliği için evde yapılabilecekler hakkında bilgi sahibi olmak dikkat eksikliği tanısı olan çocukların gelişimine ve eğitimine katkı sağlayacaktır. Dikkat eksikliği için evde yapılabilecekler ile ilgili açıklamalarda bulunmadan önce dikkat eksikliğinin ne olduğunu hatırlatmakta fayda vardır. Şimdi sizlerle beraber ”Dikkat eksikliği nedir?” sorusunun cevabını inceleyelim.

Dikkat Eksikliği Nedir?

Dikkat eksikliği, Amerika Psikiyatri derneği tarafından hazırlanan mental bozuklukların tanısal ve istatistiksel el kitabı olan DSM-5′ göre tam adı Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) olarak kabul gören bozukluğun bir alt tipidir. Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu çocuklarda ayrı ayrı görülebileceği gibi aynı anda da görülebilmektedir. Ayrıca görülme oranları da cinsiyete göre farklılık göstermektedir. Dikkat eksikliği daha çok kızlarda görülmektedir. 

Ödevlerde ve derslerde dikkat sürdürmede zorlanma, işleri planlamada ve uygulamada zorlanma, günlük görevlerini unutma, dışarı etkilerle karşılaşınca dikkatini verememe, zihinsel çaba gerektiren işlerden kaçma, materyallerini kaybetme gibi dikkat eksikliği belirtilenlerden 6 tanesinin çocukta 6 ay boyunca sürekli olarak görülmesi halinde çocukta dikkat eksikliği olmasının ihtimali üzerinde durulmalıdır. 

Dikkat eksikliği sanılanın aksine yüksek zekâ düzeyinden kaynaklanmamaktadır. Dikkat eksikliği çocuğun okul hayatından ve özel hayatında sorunlara yol açabilmekte ardından bu sorunlar katlanarak daha da büyüyebilmektedir. Sorunların büyümesini engellemek için erken tedavi son derece önemlidir. Uzman kararıyla ilaç tedavisi uygulanabilmektedir. Ayrıca bu tedaviye ek olarak rehberlik ve özel eğitim çalışmalarına başvurulabilir. Aileler de çocuklarına bu çalışmalara ek olarak aktif destek sağlayabilir ve çalışmaların kalıcı olmasına katkı gösterebilirler.

Dikkat Eksikliği İçin Evde Neler Yapılabilir?

Çocukların günlerinin bir kısmı okulda geçerken diğer kısmı evde geçmektedir. Bu sebeple çocuklarının öğrenmelerinin daha kalıcı olması ve evde de verimli vakit geçirmesi gibi durumların edinilmesinde ailelere önemli roller düşmektedir. Çocuklarınızla geçirdiğiniz vakitte hem çocuğunuzun gelişime katkı sağlayabilir hem de siz de eğlenebilirsiniz. Dikkat eksikliği yaşayan çocuğunuz için evde yapacağınız düzenlemeler çocuğunuza yardımcı olacaktır. Ebeveynler Dikkat eksikliği için evde yapılabilecekler listesini uygulayarak verim alabilmektedir.

Dikkat eksikliği yaşayan çocuğunuzla verimli vakit geçirmek için bazı şeyler yapabilirsiniz. Dikkat eksikliği için evde yapılabilecekler:

 • Dikkat eksikliği yaşayan çocuklar bir işe başladıkları zaman bu işi devam ettirmede ve bu işi sonlandırmada sıkıntı yaşarlar. Bunun önüne geçebilmek için çocuklarınıza bir takım kurallar koyabilirsiniz. Örneğin; şu anda oynamış olduğu oyunu tamamlamadan bir başka oyuna geçmemesi konusunda bir kural koymalısınız.
 • Dikkat eksikliği için evde yapılabileceklerden biri de Çocuğunuzun dikkat süresini arttırmak ve dikkatini istenilen yöne çekebilmek için çocuğunuzla beraber oyunlar oynamalısınız.
 • Çocuğunuza belli bir yönerge verirken çocuğunuzun yanında olmalısınız. Kendisine verdiğini yönergeyi gerçekleştirmesini beklerken çocukla kesinlikle inatlaşmamalısınız. Yönergeyi gerçekleştirene kadar çocuğunuzu beklemelisiniz.
 • Çocuğunuzun çalışma ortamında dikkat dağıtıcı unsurların bulunmamasına özen göstermelisiniz.
 • Dikkat eksikliği için evde yapılabilecekler arasında Çocuğunuzun odasını ve çalışma ortamını düzenlemesi ile ilgili rutinler oluşturmalı ve bu süreçlerde de yol gösterici konumda olmalısınız.
 • Ders çalışma programını çocuğunuzla beraber ve çocuğunuzun dikkat süresine uygun bir şekilde belirlemelisiniz.
 • Çocuğunuzun dikkatini geliştirmek için dikkat geliştirici kutu oyunlarından yararlanabilirsiniz. Bu oyunlar aracılığı ile çocuğunuza sıra beklemek ve sabretmek gibi davranış becerileri kazandırabilirsiniz.
 • Çocuğunuzla beraber fiziksel egzersizler yapabilirsiniz.
 • Çocuğunuza haber vermeden evde fiziksel anlamda değişiklikler yapmaktan kaçınmalısınız.
 • Evinizde yemek saati gibi belli olan rutin saatleri değiştirmeden önce çocuğunuza haber vermelisiniz.
 • Olumlu ve istendik davranışlar gerçekleştirdiği zaman olumlu pekiştireçler kullanabilirsiniz. 
 • Çocuğunuza kitap okuyorsanız hikayeyi dramatize ederek dikkatini istediğiniz yöne çekebilirsiniz.
 • Dikkat eksikliği için evde yapılabilecekler arasında uzmanlar tarafından hâlâ kesinleşmiş olmasa da çocuğunuzu paketli gıdalardan uzak tutmalısınız. 
 • Çocuğunuz istendik davranış gerçekleştirdiği zaman ve istediğiniz davranışları gerçekleştirdiği zaman mutlaka bu durumdan memnun olduğunuzu övgülerle belirtmelisiniz. 
 • Çocuğunuzdan ne istediğini ve ne beklediğinizi açık bir şekilde ifade etmelisiniz. Ardından da çocuğunuzun bunu anlayıp anlamadığından emin olmalısınız. 
 • Çocuğunuzun temiz hava almasını sağlayabilirsiniz. Böylece çocuğunuzun sakinleşmesine ve dikkatini toplayabilmesine katkı sağlayabilirsiniz.
 • Belirlediğiniz kurallarda ve rutinlerde istikrarlı olmalısınız. Bu kural ve rutinlerin kontrollerini yapmalısınız. 
 • Dikkat eksikliği için evde yapılabileceklerden birisi de Çocuğunuzun günlük rutinlerini yerine getirmesi sürecinde dikkatini dağıtıcı ve süreci sekteye uğratıcı teknolojik aletlerde kısıtlama yapmalısınız.

Balıkesir Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinden Dikkat Eksikliği Danışmanlığı Alabilirsiniz

Balıkesir’de yaşıyorsanız ve Dikkat Eksikliği Danışmanlığı almak istiyorsanız sizler de Balıkesir Özel Eğitim Kurumları arasında yer alan Albatros Balıkesir Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezine başvurabilir ve Balıkesir Dikkat Eksikliği Danışmanlığı Hizmetinden yararlanabilirsiniz. Albatros ile ilgili daha fazla bilgi almak için kurumumuzu Instagram üzerinden takip edebilirsiniz.