Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB), dikkatin kolayca dağılması, aşırı hareketlilik ve dürtüsellik belirtilerinin, kişinin yaşamında en az bir alanı olumsuz etkileyecek boyutta olmasıyla kendini gösteren nörogelişimsel bir bozukluktur.

dikkat eksikliği ve hiperaktivite

Dikkat Eksikliği Nedir?

Dikkatsizlik, hareketlilik ve dürtüsellik zaman zaman bireylerde görülebilir fakat bu tanıyı alan kişilerde belirtiler çok daha sık, daha şiddetli ve yaşamı etkileyecek boyuttadır. Bu nedenle Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) , kişinin aile hayatından sosyal ilişkilerine, okul başarısından kendine güven ve benlik saygısına kadar çok çeşitli alanda olumsuz etkileri olan önemli bir sorundur.

 

Dikkat eksikliği, dikkat süresinin ve yoğunluğunun kişinin yaş ve gelişim seviyesine göre olması gereken düzeyden daha eksik ilerlemesidir.

 

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu sadece fazlaca hareketli olmak, ders dinleyememek ve düşünmeden hareket etmekle sınırlı basit bir sorun değildir. DEHB olan bir çocuk çevresinden devamlı uyarı, eleştiri alan, istenmeme, dışlanma ve hayal kırıklıkları nedeniyle özgüveni sarsılmaya aday bir çocuktur. DEHB ile birlikte sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürebilmek için öncelikle tüm boyutlarıyla tanımak ve anlamak gereklidir.

 

Hiperaktivite Nedir?

Hiperaktivite bireyin yaşına ve gelişim düzeyine göre uygun olmayacak biçimde hareketli olmasıdır.

hiperaktivite
dikkat eksikliği

Dürtüsellik Nedir?

Dürtüsellik, anlık tepkilerini engelleyememe ve bir davranışı yerine getirmeden önce uygun olup olmadığını değerlendirmekte zorlanmaktır.

Sizler de Albatros Balıkesir Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz bizi Instagram ve Facebook üzerinden takip edebilirsiniz. Unutmayın ki Albatros’a gelen çocuk mutlu ayrılır. Bizler bunun için her şeyi yapıyoruz.