Kekemelik tedavisi ile günümüzde birçok çalışma ortaya konmuştur. Çocukların veya bireylerin tedavisinde seçilecek olan yöntem bireyin kekemelik durumuna ve gelişimine göre değişiklik göstermektedir. Süreç içerisinde en önemli durumlardan birisi de erken teşhis ve tedavidir. Bu sebeple aileler çocuğun kekemelik belirtileri göstermesi halinde mutlaka uzmana başvurmalıdır.  Uzmanlar yaptıkları incelemeler sonucunda çocuğa ya da ergene en uygun yöntemi seçmektedir. Yapılan kekemelik tedavisinde istikrar sağlanması ve ailenin de bu sürece destek olması tedavi sürecini olumlu yöne çevirecektir. Şimdi sizlerle beraber kekemelik ve kekemelik tedavisine göz gezdirelim. 

Kekemelik Nedir? 

Kekemelik, konuşmanın doğal akışında ve konuşmanın doğal akışında bozukluk olmasıdır. Kekemelik bireyin konuşmasının doğal akışında sesleri veya kelimeleri tekrarlama, duraklama ve uzatma gibi konuşma akışını sekteye uğratırken bunlara ek olarak bireyin elinde boynunda, yüzünde ve omzunda kasılma davranışları meydana gelebilmektedir. Kekeme bireyler ne söylemek istediklerinin farkındadırlar. Ancak söylemek istedikleri kelimeleri aktarmada sıkıntı yaşamaktadırlar. 

Kekemelik Belirtileri Nelerdir?

Kekemeliğe neden olan etkenler konusunda net bir bilgi olmadığına da belirtmekte fayda vardır. Ancak çocuğun sergilediği bazı davranışlar zihinlerde soru işareti bırakmaktadır. Aşağıda bulunan davranışlara evet cevabını veriyorsanız  mutlaka bir uzmana başvuruda bulunmalısınız. 

 • Çocuk ya da birey kekelediği için konuşmaktan ve sosyallikten kaçınıyor. 
 • Bir kelimeyi başlatmakta zorluk çeliyor.
 • Bir kelime içerisindeki kelimeleri uzatıyor. 
 • Bazı kelime sesler için duraksamalar yaşıyor veya kısa bir sessizlik oluyor.
 • Bir kelimeyi tamamladıktan sonra bir sonraki kelimeye geçerken zorluk yaşıyor. 
 • Çocuk ya da birey konuşma sırasında sık sık kelime ve ses tekrarları yapıyor. 
 • Çocuk ya da birey konuşma esnasında geriliyor ve gergin davranışlar sergiliyor. 

Ayrıca kekemelik yaşayan çocuklarda ya da bireylerde mimik hareketleri de gözlemlenmektedir. Bu mimik hareketleri de şu şekildedir: 

 • Hızlı bir şekilde üst üste göz kırpma davranışı.
 • Dudak ve çenede titreme davranışı.
 • Yüz kaslarında tik davranışı.
 • Başta hareket davranışı.

 Kekemelik tedavisinde hedeflenen bazı durumlar vardır bu durumlar ise genel olarak şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Konuşmada takılmaları azaltıp akıcılığı arttırmak.
 • Etkili bir iletişim becerisi kazandırmak.
 • Okul hayatında veya iş hayatında problem yaşamamak.
 • Sosyal etkinliklere gerilmeden katılmak.

Kekemeliğin kesin bir tedavisi bulunmaktadır. Ancak uzmanlar çocuğun ya da bireyin konuşma akıcılığını arttırmak için çocuğa veya bireye çeşitli terapiler uygulayabilmektedir. Uzmanın uyguladığı terapi bireyin veya çocuğun yaşına ve akıcılıkta yaptığı hatalara göre değişiklik göstermektedir. Dilerseniz sizlerle beraber çocuklarda ve ergenlerde kekemelik tedavisi hakkında içeriğimize göz atalım. 

Çocuklarda Kekemelik Tedavisi 

Çocuklarda kekemeliğin nedenleri tam olarak belli olmasa da anne ve babanın kekeme olması çocukta da kekemeliğe neden olabilmektedir. Okul öncesi dönemde bulunan çocukların konuşmalarında da akıcılık konusunda problemler vardır. Bunun dışında nevrotik bozukluklar, çevresel etmenler ve beyin sapı reflekslerinin normalin dışında çalışması gibi etmenler de kekemeliğe neden olabilmektedirler. Ancak bu yaş aralığında görülen çocuklardaki konuşmada yaşanan problemler kekemelik olarak adlandırılmamaktadır. 

Çocuklarda kekemelik tedavisinden önce dil ve konuşma terapisti aile ile çocuk hakkında kapsamlı bir görüşme gerçekleştirmelidir. Terapist yaptığı incelemeler sonucunda çocuğun terapisine hemen başlayabilir ya da terapiyi çocuğun gelişime uygun olarak ileri bir tarihe atabilir. Sürecin olumluya gitmesi için uzmanların gerçekleştirdiği terapilere ek olarak aile bireylerine de düşen bazı görevler vardır. Aile bu süreçte çocuğuna rahat bir iletişim ortamı sunmalıdır, çocuk konuştuğu zaman sözünü kesmemelidir ve çocukla iletişim kurarken de tane tane konuşmalılardır. 

Ergenlerde Kekemelik Tedavisi 

Ergenlik dönemindeki bireylerle gerçekleştirilen tedavilerde kekemelik direkt olarak ele alınmalıdır ve kekemeliğin ortaya çıktığı durumlar belirlenmelidir. Ergenlik çağında bulunan bireylerin tedavisinde gerçekleştirilen terapileri amacı ergenin konuşma akıcılığını arttırmaktır. Ergenin konuşma hızını yavaşlatma ve ergenin nefes kontrolünü sağlamak amacıyla yapılan terapilerin yanında bireyin konuşma sırasında sergilediği gerginlik durumunun da iyileştirilmesine yönelik çalışmalar yapılmaktadır.

Albatros Balıkesir Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkeziden Danışmanlık Alın

Çocuğunuzda kekemelik varsa ve kekemeliğin tedavisi  hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız, dilerseniz Balıkesir Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri arasında bulunan Albatros Balıkesir Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezine başvuruda bulunabilirsiniz. İsterseniz Balıkesir’de bulunan kurumumuzu ziyaret edebilir ya da Albatros Balıkesir‘in Instagram hesabını takip edebilirsiniz.