Dikkat testleri nelerdir sorusunun cevabını arıyorsanız dikkat testleri, çocuğun dünyada bulunan diğer yaşıt çocuklara kıyasla odaklanma becerisinde düzey belirleme amacıyla kullanılan ve sonuçları tamamen objektif olan testlerdir. Bir uzman tarafından yapılan dikkat testlerine başvurmadan önce aileler olarak bazı maddeleri çocuğunuzda gözlemleyebilirsiniz. Bu gözlem sonucunda verilen 8 maddeden 4’üne evet cevabını veriyorsanız mutlaka bir uzmana danışmalısınız. Bu maddeler şu şekildedir:

  1. Yerine getirmesi gereken sorumlulukların farkında olmasına rağmen sorumluluklarını gerçekleştirme noktasında ilgisiz.
  2. Görev ve sorumluluklarına odaklanmakta zorlanıyor.
  3. Kendisi ile konuşulduğu zaman ve iletişim kurulmaya çalışıldığı zaman dinlemiyormuş gibi bir tavır sergiliyor. 
  4. Yönergelerin takibini sağlamakta zorluk yaşıyor.
  5. Oyun veya aktivite planlama, uygulama ve sürdürme konusunda sıkıntı yaşıyor. 
  6. Oyun, aktivite veya planlarda gerekli materyal veya malzemeleri kaybediyor.
  7. Çok çabuk dikkati dağılıyor.
  8. Görevleri, sorumlulukları, ödevleri gibi durumlar olmak üzere birçok duruma karşı unutkanlık gösteriyor. 

Uzmanlar tarafından belirlenen uluslararası dikkat testi tespitinde kullanılan DSM V kriterlerinin, çocuğunuzda gözlemlenmesi sonucunda çocuğun dikkat seviyesinin belirlenmesi için bir uzmana danışılmalıdır. Uzmanlar  dikkat testlerini uygularken ve ölçüm yaparken mutlaka objektif bir bakış açısı sergilenmelidir. Objektifliği sağlayabilmek için de test sürecinde seçilen yöntem önem arz etmektedir. Böylesine hassas bir ölçümü nesnel bir biçimde gerçekleştirmek için bilgisayar tabanlı beyin dalga analizi yöntemi tercihler arasında bulunmaktadır. 

Dikkat testleri bireylerin yaşına göre değişiklik göstermektedir. Dikkat testlerinin madde sayısı ve süresi de uygulanan teste göre farklılaşmaktadır. Dilerseniz sizlerle beraber ”Dikkat testleri nelerdir?” sorusunun cevabına bakalım. 

Dikkati Ölçmek Amacıyla Kullanılan Testler

Benton Görsel Bellek Testi

Benton görsel bellek testi 8 yaş ve üzerinde olan çocuklara uygulanmaktadır. Görsel ve mekansal belleğin ölçülmesi amacıyla kullanılan performans testi 5 dakika sürmektedir. Testte çocuklara şekiller gösterilir. Ardından bu şekilleri çocukların bakarak çizmesi istenir. Son adım olarak ise çocuklar gösterilen şekilden hafızasında kalanları resmederler. Hafızada tutma becerisinin ölçüldüğü bu teste Çizimli Benton testi denilmektedir. Çocuklar üzerinde görsellerin bulunduğu kartları inceler. Daha sonra çocuklar kendilerine gösterilen kartı diğer 4 farklı kartın içerisnden bulmaya çalışır. Bireyin görsel belleğinin ölçülmesi amacıyla kullanılan bu teste ise Göstermeli Benton testi denilmektedir.

Burdon Dikkat Testi

Bir gruba veya bireysel olarak uygulanma imkanı olan Burdon Dikkat testi, 10-20 yaş aralığındaki çocuk ve bireylerin dikkatini ölçmek amacıyla kullanılmaktadır. Testin içeriğinde çocuklara veya bireylere karışık bir şekilde sıralanmış harfler verilmektedir. Ardından danışan yönerge olarak bireyin veya çocuğun dize içerisinden belirlenen bir harfi bulmasını ister. Doğrular ve yanlışların tespitinin ardından değerlendirme yapılmaktadır.

D2 Dikkat Testi 

Bireye veya gruba uygulama imkanı olan D2 Dikkat testi, 9-60 yaşındaki bütün bireylerde kullanım imkanına sahiptir. Seçici dikkati belirleme amacıyla uygulanan test en fazla 8 dakika sürmektedir. Ayrıca test bireyin psikomotor hızını ölçmeye ve görevi bitirme süresini ölçmeye de olanak sağlamaktadır. 

MOXO Dikkat Testi 

Bilimsel olarak onaylanış olan MOXO Dikkat testi 6-12 yaş arasında bulunan çocuklara ve 13-70 arasında bulunan gençlere ve yetişkinlere olmak üzere iki farklı gruba uygulanmaktadır. Test içeriğinde 420 duruma geliştirilen tepki veya tepkisizlikler ölçülmektedir. 

  • MOXO Çocuk Testi: Çeşitli uyaranların ve çeldiricilerin bulunduğu test maddeleri kısa süren ve online olan bir testtir. Bu test 6-12 yaş aralığındaki çocuklara tanılama ve gözlem sürecinde destek sağlayıcı bir test olarak kullanılmaktadır.
  • MOXO Genç ve Yetişkin Testi: 13-70 yaş aralığında Dikkat eksikliği tanısı olan bireylerin seyrinin değerlendirilmesine yardımcı olan test, bireyin günlük hayatında karşılaştığı durumlardan yola çıkarak hazırlanmıştır. 

”Dikkat Testleri Nelerdir?” Sorunun Cevabını Arıyorsanız Albatros Balıkesir Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezine Danışabilirsiniz

Balıkesir’de yaşıyorsanız ve Dikkat testleri hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız sizler de Balıkesir Özel Eğitim Kurumları arasında yer alan Albatros Balıkesir Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezine başvurabilir ve Balıkesir Dikkat Eksikliği Danışmanlığı Hizmetinden yararlanabilirsiniz. Albatros ile ilgili daha fazla bilgi almak için kurumumuzu Instagram üzerinden takip edebilirsiniz. Dilerseniz internet sitemizi de ziyaret edebilirsiniz.