İlgili Bilgiler Alabilirsiniz. 

 

 

Balıkesir Disleksi Danışmalığı almak için

Albatros Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezine başvurabilirsiniz. 

Balıkesir Disleksi Danışmanlığı Terapisi

Balıkesir Disleksi Danışmanlığı, Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları bölümüne başvuran ve başvuruları sonrasında DİSLEKSİ TANISI alan çocuklara ve ailelerine verilen bir hizmettir.

Disleksi Nedir?

Disleksi, bireylerin normal veya üstün zekâ seviyesinde olmasına rağmen belirli becerilerinde problem yaşamasına neden olan özel öğrenme bozukluğudur. Genellikle disleksili bireylerde okuma, yazma ve dil becerilerinde problem yaşandığı görülmektedir. Disleksi ile ilgili ilk bulgular 1986 yılında İngiliz doktor olan W. Pringle Morgan tarafından elde edildi.

 

4 yaşındaki Percy isimli bir çocukla çalışmalarda bulunan Pringle Morgan British Medical Journal’da yayımladığı makalesinde. Percy’nin her zaman akıllı ve zeki bir tutum içinde olduğunu ve arkadaşlarından geride kalan hiçbir yönü olmamasına rağmen okuyamadığını belirtmişti. Bu dönemlerde disleksinin görme sistemiyle ilgili olduğu düşünülse de daha sonra yapılan çalışmalarda disleksinin görme sistemiyle ilgili bir bozukluk olmayıp dil sistemiyle ilgili bir bozukluk olduğu ortaya kondu.

Disleksi Belirtileri Nelerdir?

Disleksi olan çocuklarda en yaygın görülen belirtiler şunlardır: 

Okuma Bozukluğu

Balıkesir Disleksi Danışmanlığı almak isteyen disleksili çocuklarda sıkça rastlanan bir belirti olan okuma güçlüğü nedir buna beraber bakalım. Genel olarak disleksili kişilerde rastlanan bu belirti kelimeleri tersten okuma, kelimeleri atlama, heceleri atlama veya karıştırma, harfleri karıştırma ve duraksayarak okuma gibi okuma güçlüğü çekerler.

Yazma Bozukluğu

Disleksili bireylerin yazı yazmak istediği zamanlarda bazı harfleri, sembolleri ve rakamları karıştırarak hatalı kullanmaları olasıdır. Örneğin; E harfini ters yazabilirler veya bu harf yerine ‘’3 ‘’ rakamını kullanabilirler. Benzer görünüşteki harfler olan ‘’b’’ ve ‘’d’’ , ‘’n’’ ve ‘’u’’ harfini karıştırma gibi hatalar kolaylıkla yapılabilmektedir.

Öğrenme Güçlüğü

Disleksi ile yaşayan bireyler basit komutları takip edemeyip öğrenme güçlüğü yaşayabilmektedir. Örneğin; sağını ve solunu karıştırma gibi durumlara rastlanabilmektedir.

Anlama Güçlüğü

Disleksili çocuklarda disleksi ile beraber dikkatini sürdürme konusunda güçlük çekebilir ve bu nedenle de anlama bozukluğu problemiyle karşı karşıya kalabilirler.

Disleksi Ne Değildir?

Genellikle Disleksili çocukları olan aileler disleksi tanımını bilmedikleri için disleksiye zihinsel bir engel olarak yaklaşmaktadır. Fakat bu yanlış bir yaklaşımdır.Balıkesir Disleksi Danışmalığı almak isteyen ailelerin disleksiye zihinsel engel olarak yaklaşmaması gerekir.

albatros balikesir disleksi danışmanlığı

Disleksi Danışmanlığı Alacak Aileler;

albatros balikesir disleksi danışmanlığı